Co to jest szybkość?
Szybkość to cecha motoryczna, która określa zdolność do wykonywania ruchu w jak najkrótszym czasie. Możemy mówić o szybkości przemieszczania się całego ciała lub o szybkości konkretnego ruchu np. szybkość rzucenia piłki przez bejsbolistę. W konkurencjach sprinterskich (biegi od 60-400 m), szybkość jest wiodącą cechą sprawnościową. Również w wielu innych dyscyplinach sportowych (np. piłka nożna, rugby, skok w dal) szybkość odgrywa wyjątkowo istotną rolę.
W dzisiejszym wpisie będę koncentrować się jedynie na maksymalnej szybkości przemieszczania się całego ciała.
Jakie cechy predysponują do bycia szybkim?
Niestety, nie każdy z nas jest urodzonym sprinterem. Zawodnicy, którzy z natury są bardzo szybcy posiadają przewagę szybkokurczliwych włókien mięśniowych. Włókna te potrafią generować szybkie impulsy mocy, w przeciwieństwie do włókien wolnokurczliwych, które pracują rytmicznie, ale powoli.
Kolejną bardzo ważną cechą warunkującą szybkość jest sprawność i struktura układu nerwowego. Układ nerwowy powinien odznaczać się dużą ruchliwością procesów nerwowych i zdolnością do szybkiego reagowania na bodźce. Będzie to wpływało na koordynację śródmięśniową i międzymięśniową, a co za tym idzie, na siłę i szybkość kurczy mięśni.
Talent to nie wszystko! Jeżeli zależy nam na rozwoju szybkości konieczne jest stosowanie bodźców treningowych w postaci odpowiednio dobranych ćwiczeń.
Jakie są znane metody kształtowania szybkości?
Poniżej przedstawiam główne kategorie ćwiczeń rozwijających szybkość:
Które ćwiczenia są najkorzystniejsze i mają największe przełożenie na rozwój szybkości zawodnika?
Przeczytałam bardzo dużo artykułów w celu znalezienia odpowiedzi na powyższe pytanie. Niestety, liczba ćwiczeń jest tak ogromna, że ciężko jednoznacznie wybrać najlepsze z nich. Stosowanie wszystkich metod jednocześnie także mija się z celem.
Chciałabym jednak, żeby ten wpis miał dla Was jak największą wartość dodaną, dlatego podzielę się z wami najciekawszymi (według mnie) wnioskami, jakie udało mi się uzyskać z badań.
Ćwiczenia siłowe
Czy siła maksymalna = poprawa szybkości?
Wielu z nas zastanawia się, jak ćwiczenia siłowe wpływają na rozwój szybkości. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych kładzie się duży nacisk na trening siłowy już na wczesnym etapie rozwoju sportowego zawodnika. Z kolei, wśród polskich trenerów zdania na ten temat są podzielone. A co mówią na ten temat badania?
Odpowiedź może być dla Was zaskakująca! Z badań wynika, że ćwiczenia siłowe bazujące na rozwoju siły maksymalnej, wpływają głównie na znaczny przyrost siły. Nie wpływają one jednak znacząco na poprawę szybkości.
Dlaczego w takim razie ćwiczenia siły są tak bardzo popularne w treningu sprinterskim?
Trening z ciężarami prowadzi do wzrostu masy mięśniowej. Duża grupa mięśni wygeneruje większą moc niż mała grupa mięśniowa. Moc, to zdolność do wytwarzania maksymalnej siły w krótkim czasie. A czynnik ten jest jednym z decydujących o sukcesie sportowym w dyscyplinach szybkościowych.
Obecnie wiemy jednak, że wysokie wyniki w biegach sprinterskich mogą być osiągane bez nadmiernej hipertrofii mięśniowej (przykładem może być np. francuski sprinter Christophe Lemaitre).
Zbyt duża masa mięśniowa może zaburzać koordynację ruchową. Dlatego, istotny jest stopień aktywowania mięśni przez układ nerwowy. Badania mówią, że chcąc uzyskać wysoki transfer siły do szybkości, najlepiej jest wykonywać ćwiczenia możliwie zbliżone ruchem do uprawianej dyscypliny.
Skoro moc jest czynnikiem, który istotnie wpływa na szybkość, logiczne wydaje się koncentrowanie na rozwoju mocy. Dla przykładu, badania pokazały, że ćwiczenia takie jak rwanie czy podrzut poprawiają proces 'uczenia nerwowego’ w odniesieniu do optymalnego zaangażowania i kontroli jednostki motorycznej. Co za tym idzie – maksymalizacji tempa rozwoju siły i transferu energii. Trening ten skutkuje rozwojem koordynacji, równowagi i gibkości organizmu, a w efekcie poprawą szybkości.
Ćwiczenia skocznościowe
Trening skoczności zwiększa moc. W odniesieniu do powyższych wniosków stosowne wydaje się wykorzystywanie tych ćwiczeń w planie treningowym, którego celem jest rozwój szybkości.
Co ciekawego mówią badania o treningu skoczności?
- ćwiczenia wykonywane w kierunku horyzontalnym (poziomym), są korzystniejsze dla sprinterów w przeciwieństwie do ćwiczeń wertykalnych (pionowych)
- w trakcie biegu nigdy nie opieramy się obydwoma stopami o podłoże, dlatego warto wplatać w trening ćwiczenia unilateralne (tzn. jednostronne, np. skoki jednonóż w przód)
- wykonywanie minimum 80 skoków w trakcie pojedynczej sesji, daje najkorzystniejsze efekty treningowe
- stosowanie zróżnicowanych ćwiczeń skocznościowych przekłada się na lepszy efekt, niż stosowanie jednego wybranego ćwiczenia
- najlepsze rezultaty osiągano wykonując trening skocznościowy przez maksymalnie okres 10 tygodni z 3-4 sesjami w ciągu tygodnia
- nie wykazano pozytywnych korzyści związanych z zastosowaniem dodatkowego obciążenia w trakcie wykonywania ćwiczeń skocznościowych (np. kamizelek)
Trening biegowy z oporem
Z badań również wynika, że trening biegowy z oporem (np. z sankami) wpływa głównie na poprawę fazy przyśpieszenia. Trening ten nie ma natomiast dużego przełożenia na rozwój maksymalnej prędkości. Przyśpieszenie jest jednak istotnym elementem wielu konkurencji (np. w piłce nożnej duża część biegów to przyśpieszenia na odcinkach 10-20 m). Najważniejszą kwestią w tej metodzie treningowej jest dobór odpowiedniego obciążenia. Szacuje się, że obciążenie od 10-15% masy ciała, wpłynie pozytywnie na rozwój szybkości w początkowych krokach i nie będzie powodowało zaburzeń ze strony mechaniki biegu.
Jakie są wasze doświadczenia z treningiem kształtującym szybkość? Co na Was lub waszych podopiecznych działa pozytywnie, a co przeciwnie, powoduje spadek wydajności sprintu? Podzielcie się tym ze mną w komentarzach.
Pozdrawiam,
Ula
Bibliografia:
- E. Saez de Villarreal, B. Requena, J.B. Cronin; Journal of Strenght and Cinditioning Research: 'The effects of plyometric training on sprint performance: a meta-analysis.’; 2012
- W. B. Young; International Journal of Sports Physiology and Performance: 'Transfer of strength and power training to sports performance’; 2006
- E. Sáez de Villarrea, B. Requena, M. Izquierdo, J.J. Gonzalez-Badillo; Journal of Science and Medicine in Sport: 'Enhancing sprint and strength performance: Combined versus maximal power, traditional heavy-resistance and plyometric training’; 2013
- J. Cronin, T. Ogden, T. Lawton, M. Brughelli; National Strength and Conditioning Association: 'Does increasing maximal strength improve sprint running performance?’; 2007
- P. Comfort, S.J. Pearson, N. Bullock; The Journal of Strength and Conditioning Research: 'A Comparison of maximal squat strength and 5-, 10-, and 20-meter sprint times, in athletes and recreationally trained men’; 2012
- D. Hicks; New Studies in Athletics: 'Resisted and assisted sprint training: Determining the transfer to maximal sprinting’; 2018
- V. Tricoli, C. Ugrinowitsch, L. Lamas; The Journal of Strength and Conditioning Research: 'Short-term effects on lower-body functional power development: weightlifting vs. vertical jump training programs’; 2005
- Murray, I. Watt, S. Grant; Journal of Sports Sciences: 'The effect of towing a range of relative resistances on sprint performance’; 2005
3 komentarz
Bardzo fajny artykuł 🙂 Moje doświadczenie było takie, że zwiększona siłownia nie przekładała się proporcjonalnie na wzrost szybkości, tylko obciążała układ nerwowy. Najlepsze wyniki osiągałem przy większej dawce plyometrii. Pozdrowienia
Cześć Radek, super, że podzieliłeś się z nami swoim doświadczeniem 🙂
Jakie konkretnie ćwiczenia plyometryczne wykonywałeś? Czy była to przewaga ćwiczeń w kierunku horyzontalnym, czy może wertykalnym?
Pozdrawiam,
Ula
Naprawdę ciekawy artykuł. Nie wiedziałem, że kształtowanie szybkości ma jakieś metody. Fajnie wiedzieć, że są cechy warunkujące szybkość i sprawność. Super, że dodane są też ćwiczenia. Na pewno z nich skorzystam.